upadłość firmy
Dla firm

Czym jest upadłość firmy?

Kiedy przedsiębiorca popadł w długi, dostępne są różne rozwiązania. Jednym z nich jest bez wątpienia ubieganie się o upadłość firmy. W wielu wypadkach jest to jedyne sensowne rozwiązanie, które pozwala pozbyć się kłopotów finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że upadłość firmy zawsze ogłasza sąd dopiero wówczas, gdy firma spełni ściśle określone warunki. Kiedy można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości? Z czym to się wiąże? Jakie są skutki podjęcia takiej decyzji?

Kto może ubiegać się o upadłość firmy?

Jest to rozwiązanie dostępne zarówno dla jednoosobowych firm, jak i wielkich przedsiębiorstw. Jeżeli sami prowadziliśmy firmę, musimy być świadomi tego, że za powstałe długi odpowiadamy całym majątkiem. Także tym, który nie był własnością firmy. O upadłość firmy nie mogą ubiegać się spółki cywilne. 

Kiedy można ubiegać się o upadłość firmy?

Jest to rozwiązanie zarezerwowane dla firm, które stały się niewypłacalne. W związku z tym wniosek można złożyć wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie dłużej niż przez trzy miesiące realizować swoich zobowiązań finansowych. Wniosek możemy złożyć także wtedy, kiedy firma posiada przynajmniej dwóch wierzycieli bądź suma zobowiązań, których nie wykonaliśmy przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa. Jeśli zobowiązania są wyższe niż wartość majątku, również przysługuje nam prawo złożenia wniosku o upadłość firmy. 

Upadłość to naprawdę dobre rozwiązanie, jeśli nie można wyjść z kłopotów finansowych. Aby przejść przez ten proces sprawnie, warto postawić na wsparcie specjalistów w tym zakresie.