Jak prawidłowo usunąć piankę?
Budowa i remont

Jak prawidłowo usunąć piankę?

Kiedy trzeba usunąć piankę? Zwykle wysuszony materiał jest odcinany do dalszej pracy lub w celu uzyskania estetycznego wyglądu. Drugi powód – świeża pianka dotarła tam, gdzie nie powinna: na drzwi, laminat lub płytkę. Jednak jeśli w pierwszym przypadku materiał montażowy jest po prostu starannie przycięty nożem, to w drugim przypadku proces jest znacznie bardziej skomplikowany. Jak usunąć piankę montażową z różnych powierzchni?

Jak usunąć świeżą piankę?

Jeśli chodzi o to, czym usunąć piankę montażową, która jest w miarę świeża, to natychmiast zbierz świeżą pianę za pomocą noża lub szpatułki. Ale nie wycieraj go szmatką, aby nie rozmazać i nie wcierać w powierzchnię. Niestety część materiału pozostanie.

Istnieje kilka sposobów czyszczenia powierzchni. Czym wyczyścić piankę montażową? Pierwszym ze sposobów jest płyn używany do płukania pistoletów montażowych. Czasami nazywany jest „środkiem do czyszczenia piany”. Zwilż szmatkę lub ręcznik i dokładnie wytrzyj powierzchnię. Jeśli nie ma pod ręką specjalnego produktu, weź dowolny rozpuszczalnik:

  • aceton;
  • rozcieńczalnik do farb;
  • zmywacz do paznokci.

Proces usuwania pianki

Ważne jest to, czym zmyć piankę montażową, ale też bezpieczeństwo. Zasada działania tych płynów jest taka sama jak w przypadku środków czyszczących. Jednak niezależnie od wybranego narzędzia pamiętaj, że są to mocne kwasy. Mogą powodować korozję powłoki, uszkadzać farbę lub lakier. Dlatego najpierw powinieneś sprawdzić, jak powierzchnia „przenosi” narzędzie.

Zwilż lekko szmatkę, przetrzyj ją w niepozornym miejscu i sprawdź, czy powłoka uległa pogorszeniu. Jeśli pracujesz z agresywnymi płynami, chroń ręce i nie wdychaj oparów. Po usunięciu piany weź wodę z mydłem i spłucz miejsce, które przetwarzałeś. Jest to konieczne, aby na powierzchni nie pozostały żadne plamy. Jeśli powłoka nie reaguje dobrze na rozpuszczalniki, użyj rozgrzanego oleju roślinnego. Jest to sprawdzona metoda ludowa stosowana przez wielu instalatorów. A jeśli pianka dostanie się na płytkę, pomoże Ci zwykły ocet.