Jakie są rodzaje kabli?
Przemysł

Jakie są rodzaje kabli?

Kable i przewody są produkowane przez przemysł specjalistyczny w szerokiej gamie. Wszystkie rodzaje kabli elektrycznych mają określony cel, który pozwala rozwiązać określone problemy produkcyjne. Rozważmy bardziej szczegółowo główne typy, jakie oferuje nam producent kabli i przewodów używanych do instalacji w prywatnym domu.

Rodzaje miedzianych kabli

Istnieją różne kable elektryczne używane do dostarczania energii elektrycznej do domu. Ostatnio najczęściej używany jest kabel VVG i jego modyfikacje. Niekiedy stosuje się też kabel sterowniczy czy przewód sterowniczy. VVG – kabel elektroenergetyczny z rdzeniem miedzianym, izolacja PVC, powłoka PVC (kambryk), bez ochrony zewnętrznej, niepalny. Służy do przesyłu i dystrybucji prądu elektrycznego o napięciu roboczym 660 – 1000 V i częstotliwości 50 Hz.

Zewnętrzna powłoka jest zwykle czarna, chociaż czasami można znaleźć białą. Izolacja TPG oznaczona jest różnymi kolorami – niebieskim, żółto-zielonym, brązowym, białym z niebieskim paskiem, czerwonym i czarnym. W większości przypadków pakowany jest we wnęki po 100 i 200 m. Liczba żył waha się od jednej do pięciu. Przewód przekrój wynosi od 1,5 do 240 mm 2. W warunkach domowych stosuje się kabel o przekroju przewodu 1,5 – 6 mm 2, do budowy domu prywatnego – do 16 mm 2. Przewody mogą być jedno lub wielożyłowe. VVG jest stosowany w szerokim zakresie temperatur: od – 50 do + 50 ° C.

Wytrzymuje wilgotność do 98% w temperaturach do +40 ° C. Odporne na agresywne chemikalia, wystarczająco mocne, aby pękać i zginać. Podczas montażu należy pamiętać, że każdy kabel lub drut ma określony promień gięcia; w przypadku płaskiego kabla lub drutu brana jest pod uwagę szerokość płaszczyzny. Tak więc, aby obrócić VVG o 90 ° C, promień jego zagięcia musi wynosić co najmniej 10 średnic przekroju kabla.

Kable rodzaju NYM

Producent przewodów może nam też zaoferować przewody elektryczne typu NYM. To miedziany kabel zasilający z izolacją TPG PVC i płaszczem zewnętrznym wykonanym z niepalnego PVC. Pomiędzy warstwami izolacji znajduje się wypełniacz w postaci powlekanej gumy, który nadaje kablowi zwiększoną wytrzymałość i odporność na ciepło. Przewodniki są wielodrutowe, zawsze miedziane. Producent kabli i przewodów najczęściej oferuje ten kabel w formule dwóch do pięciu rdzeni.