Nawierzchnie z gumy - wysoka jakość i wytrzymałość
Budowa i remont

Nawierzchnie z gumy – wysoka jakość i wytrzymałość

Od dłuższego czasu nawierzchnie gumowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest przyzwoita estetyka, wytrzymałość i wysoki poziom bezpieczeństwa. Kauczuk to po prostu znakomity polimer naturalny, który pozwala przygotowywać elementy o fenomenalnej wręcz użyteczności. Sęk w tym, że tak jak wszystkie naturalne materiały, guma wykorzystywana do produkcji nawierzchni może mieć także swoje wady. Powstały już rozwiązania dla wszystkich takich problemów.

Z czym jest problem?

Nawierzchnie z gumy są naprawdę znakomite, ale jak każdy naturalny materiał, guma nie lubi zbyt wysokich temperatur, a w temperaturach niskich staje się łamliwa i bardzo twarda. Większość nawierzchni z naturalnego kauczuku ma też tendencje do przecierania się i strzępienia, jeśli zastosuje się zbyt duże siły.

Z czasem guma sztywnieje i staje sie też krucha. W wielu warunkach nie ma to większego znaczenia, ponieważ chociażby na siłowni temperatury nigdy nie osiągną niebezpiecznego dla gumy poziomu. Na wolnym powietrzu może to jednak być problematyczne, więc stworzono syntetyczne zamienniki dla kauczuku.

Nowa era kauczuku

Rewolucja to trocheja duże słowo, ale nie da się ukryć, że płyty gumowe sbr oraz płyty gumowe epdm to naprawdę bardzo duża różnica w stosunku do naturalnej gumy, zwłaszcza jeśli chodzi o obrzeża gumowe oraz inne specjalistyczne rozwiązania.

Zwłaszcza wytrzymałość na ścieranie to coś, co jest bardzo ważne, ale warto podkreślać także to, że praktycznie każdy parametr powierzchni gumowej może być teraz wyraźnie lepszy, niż przy zastosowaniu jedynie materiałów naturalnych. A czasami też można liczyć na znacznie niższe ceny.