Plastikowe czy drewniane - jakie klocki lepsze?
Dziecko

Plastikowe czy drewniane – jakie klocki lepsze?

Każdy rodzic chce dla swojego malucha jak najlepiej, dlatego też postawione w tytule pytanie jest w pełni uzasadnione. Drewniane klocki magnetyczne, a może popularne i dostępne w różnych kolorach i rozmiarach plastikowe? Co nada się lepiej dla dziecka i będzie wspierać jego rozwój? Przypatrzmy się zarówno wadą, jak i zaletom obu z tych opcji. 

Bezpieczeństwo – kwestia fundamentalna 

Klocki z drewna, jak informują ich producenci, mogą służyć dziecku do zabawy już od najmłodszych lat. Wykonane są one zawsze z materiałów naturalnych, nieszkodliwych dla ludzi. Ich rozmiar jest na tyle duży, że nie da się ich połknąć, a zaokrąglone na krawędziach boki i rogi uniemożliwiają zranienie się. Drewniane klocki magnetyczne są również nie do zepsucia w rękach najmłodszych, którzy z pewnością nie mają na tyle siły, by przełamać je na pół. Inaczej sytuacja wygląda już w przypadku plastikowych odpowiedników: 

  • ich rozmiary są różne, przez co trzeba zwracać uwagę na to, czy dane dziecko nie połasi się na połknięcie niewielkiego elementu, 
  • wykonane są one z plastiku, przez co podatne mogą być na złamania. Chodzi tu oczywiście o produkty, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że nadepnięcie na plastikowy element (np. przez dorosłego) grozi jego uszkodzeniu,
  • sczepiające się elementy. Plastikowe klocki mają zazwyczaj systemy, które pozwalają je ze sobą łączyć. Funkcja ta zawsze jest dobra do momentu, aż rodzic nie musi używać narzędzi, aby je rozłączyć. Używanie do tego celu małych paznokietków nie zawsze kończy się powodzeniem.

Klocki – wytrzymałość materiału 

Drewniane klocki magnetyczne, jak sama ich nazwa na to wskazuje, wykonane są z drewna, które na przestrzeni lat z pewnością pozostanie nietknięte zębem czasu. Co zatem z ich plastikowymi odpowiednikami? Trudno jest to jednoznacznie stwierdzić, gdyż wszystko zależy od ich rodzaju. Im mniejszy element, tym z pewnością zostanie on nienaruszony na bardzo długie lata.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku większych modeli tego typu zabawek. Jeżeli mają one cienkie ścianki, istnieje duże ryzyko, że z czasem zostaną one wykrzywione i powyginane. Wszystko jednak zależy od ich jakości. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu zabawki dla dzieci (klocki z drewna i dobrej jakości plastiku) to trafiony wybór.