Rodzaje drewna do produkcji parkietów
Dom i ogród

Rodzaje drewna do produkcji parkietów

Choć o parkietach mówi się jako o szczególnie solidnych rozwiązaniach zwracających na siebie uwagę ze względu na swoją trwałość i piękno, podłoga parkiet nie zawsze wygląda tak samo. Różnice są wynikiem metod obróbki drewna, kluczowe znaczenie ma jednak to, jaki rodzaj drewna wykorzystał producent parkietów. Trudno wskazać na ten, który można byłoby uznać za najlepszy. Warto więc poznać te, z którymi mamy do czynienia najczęściej, gdy w grę wchodzi drewniany parkiet.

Parkiety dębowe i sosnowe

Parkiety drewniane wykonane z drewna dębowego z pewnością zasługują na uwagę już choćby dlatego, że to właśnie one są wybierane najczęściej. Drewno dębowe jest znane ze swojej odporności na uszkodzenia mechaniczne, pasuje przy tym świetnie nie tylko do klasycznych, ale również nowoczesnych wnętrz. Jego atutem jest również możliwość stosowania wielu metod barwienia i wykańczania, co sprawia, że dopasowanie efektu do naszych potrzeb nie jest skomplikowanym zadaniem.

Także parkiety sosnowe są zaliczane do tych, którymi nie można się znudzić. Są mniej trwałe niż ich dębowe odpowiedniki, nie można jednak przemilczeć tego, że ich znakiem rozpoznawczym jest znacznie mniej wygórowana cena. Ciekawie prezentuje się także typowy dla nich dość jasny odcień, na który można liczyć także dlatego, że sprawdza się znakomicie jako pomysł na rozświetlenie pomieszczenia.

Inne popularne rodzaje parkietów

Jeśli trwałość parkietu sosnowego nie przypada nam do gustu, parkiet jesionowy ma z pewnością większą szansę na to, że podbije nasze serce. Jego właściwości można porównywać do parkiety bukowego, choć będzie on ciekawie wyglądał przede wszystkim w pomieszczeniach nowoczesnych. Za ciekawą opcję uważa się też parkiet wykonany z drewna bukowego, solidny i o stonowanej kolorystyce.