Budowa i remont

Rodzaje pomp do betonu?

Na placach budowy znajdują zastosowanie różne rodzaje pomp do betonu. Przy ich właściwym doborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wybór ułatwia dostępność na rynku wielu ich rodzajów, o zróżnicowanych parametrach i cenach. Na co zatem zwracać uwagę kupując je? W artykule udzielimy odpowiedzi na to pytanie oraz przedstawimy typy i zalety poszczególnych pomp do betonu. 

Jak poprawnie dobrać pompę do betonu na plac budowy?

Wybierając właściwy rodzaj pompy do betonu, należy wziąć pod uwagę wielkość i charakterystykę budowy, na której ma być używana. Często zdarza się, że prace budowlane są prowadzone w trudno dostępnych miejscach lub na wysokościach. Tu ważnym czynnikiem może być też zasięg ramienia, jaki posiada.

Kolejną kwestią jest jej mobilność, która ułatwia szybkie i sprawne przemieszczanie w kolejne miejsca placu budowy. Ważnym parametrem decydującym o wyborze pompy do betonu jest jej wydajność, czyli moce przerobowe mierzone w objętości betonu tłoczonego na godzinę. Ten czynnik jest szczególnie ważny przy dużych, długotrwałych robotach budowlanych.

Rodzaje pomp do betonu

Pompy do betonu różnią się między sobą pod względem poruszania się, wydajności i możliwości zastosowania. Przedstawiamy trzy ich główne rodzaje wraz z krótką charakterystyką.

Pompa stacjonarna

Pompa stacjonarna może być zamontowana na przyczepie, samochodzie ciężarowym lub na gąsienicach, dzięki którym będzie mogła poruszać się po trudnym terenie. Zaletami pomp stacjonarnych są: wysokie ciśnienie tłoczenia i prostsza konstrukcja w porównaniu z pompami mobilnymi. Wadą jest brak ruchomego wysięgnika oraz konieczność odpowiedniego przygotowania placu budowy do jej podłączenia. Nie ma to porównania z łatwością operowania pompami mobilnymi.

Pompy stacjonarne stosowane są w komplecie ze stacjonarnym wysięgnikiem, z którym są łączone na stałe. Mieszanka betonowa pompowana jest poprzez stalowe rury lub gumowe węże, a ogromna siła pompowania pozwala na jej dostarczenie na znaczne odległości i wysokości. Pompa stacjonarna znajduje zastosowanie przy dużych inwestycjach wymagających ciągłego podawania mieszanki betonowej.

Pompa mobilna

Jest to połączenie jednostki pompującej z ruchomym wysięgnikiem zamontowanym na podwoziu ciężarowym. Jej zaletami są: mobilność oraz duża gama wysięgników o różnych konfiguracjach i długości nawet do  101 m. Ten typ pomp jest używany głównie na dużych i małych budowach zwłaszcza,  gdy prace betoniarskie nie są prowadzone w trybie ciągłym. Jedna pompa potrafi obsłużyć wiele budów w ciągu jednego dnia.

Pompogruszka

Jest to połączenie pompy mobilnej z gruszką do przewozu mieszanki betonowej. Do jej głównych zalet można zaliczyć: łatwą obsługę, szybkość pracy, duży zasięg i mobilność oraz niskie koszty eksploatacji. Maszyny tego rodzaju znajdują zastosowanie głównie przy małych pracach betoniarskich.

O czym warto pamiętać, wybierając pompę do betonu?

Każdy projekt budowlany wymaga właściwego rodzaju pomp do betonu. Dlatego znając go, trzeba dokładnie przemyśleć takie zmienne jak:

  • tryb prowadzenia prac betoniarskich,
  • wielkość prac betoniarskich,
  • odległości do miejsca wbudowania mieszanki betonowej, zarówno poziome, jak i pionowe,
  • rodzaj pompowanej mieszanki.

Podsumowanie

Parametry, jakie ma pompa do betonu – zasada działania, wydajność i sposób przemieszczania różnią się od siebie, dlatego należy uważnie dobierać odpowiednie do potrzeb danego placu budowy. Dzięki temu prace będą przebiegały sprawnie, bez konieczności zmiany pompy czy doposażenia w kolejną maszynę.