Upadłość przedsiębiorcy
Dla firm

Skutki ogłoszenia upadłości firmy

Każdy, kto zdecydował się na prowadzenie własnej firmy musi liczyć się z tym, że pojawią się kłopoty finansowe. Jeśli mają one charakter przejściowy, nie ma się czym martwić. Gorzej, jeśli są na tyle poważne, że wyjście z nich okazuje się być niemalże niemożliwe. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest upadłość przedsiębiorcy. W przejściu przez proces ogłoszenia upadłości pomagają dzisiaj specjaliści, których na rynku nie brakuje. Jakie rodzaje upadłości wyróżnia się obecnie?

Formy upadłości

Upadłość przedsiębiorcy może przybierać jedną z następujących form:

  • upadłość likwidacyjna;
  • upadłość układowa.

W przypadku upadłości likwidacyjnej mamy do czynienia z całkowitą likwidacją majątku osoby zadłużonej. Dochodzi również do egzekucji działalności. W przypadku upadłości układowej dłużnik ustala z wierzycielami dokładne zasady dotyczące spłaty powstałego zadłużenie. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, postępowanie nie obejmie całości naszego majątku, a przedsiębiorstwo może nadal działać. 

Co dzieje się z majątkiem?

Kiedy sąd ogłosi upadłość – niezależnie od tego, czy dotyczy to firmy jednoosobowej, czy dużego przedsiębiorstwa – majątek staje się majątkową masą upadłością. Jego celem jest przede wszystkim spłacenie wierzycieli. Co jednak ważne, mogą oni dochodzić swoich roszczeń, ale wyłącznie w postępowaniu upadłościowym. Zadłużonemu przedsiębiorcy takie rozwiązanie zapewnia spokój i bezpieczeństwo. 

Zainteresowanych tematem upadłości firmy odsyłamy do naszego innego artykułu mówiącego ogólnie o upadłości.