Właściwa izolacja przewodów
Przemysł

Właściwa izolacja przewodów

W życiu ciekawe rzeczy można znaleźć w naprawdę niespodziewanych miejscach. Kto by wpadł na to, że interesujące mogą być nie tylko same kable i przewody, ale izolacja, która na nich się znajduje? A tak się właśnie składa, że każdy producent kabli i przewodów bardzo dużą wagę przykłada do tego, w jaki sposób zaizolowane są jego produkty.

Izolacja kabli i przewodów

Po co w ogóle kable i przewody posiadają izolację? Sama nazwa wskazuje nam tu odpowiedź. Kable i przewody posiadają izolację po to, by odizolować je od otoczenia. Kiedy mamy w ręce przewody elektryczne, jest to dość oczywiste, bo kontakt z gołym kablem mógłby się dla nas skończyć bardzo nieprzyjemnie.

Niektóre kable elektryczne mogą być jednak wyposażone w izolację, która jest znacznie bardziej wytrzymała lub posiada właściwości magnetyczne. To z kolei ma na celu uchronienie jej przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także ograniczanie wpływu pola magnetycznego na przewody i z przewodów, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych zjawisk. Producent kabli może jednak zaoferować nam jeszcze ciekawsze rozwiązania.

Nietypowe izolacje przewodów

Producent przewodów nierzadko może lub wręcz musi tworzyć nietypowe rodzaje izolacji. Czasami na przykład kabel sterowniczy musi być położony w wilgotnym miejscu. Wtedy jego izolacja musi być odporna na działanie wszystkiego ,co towarzyszy wilgoci. Z kolei przewód sterowniczy, który będzie leżał gdzieś w trawie, lub który trzeba łatwo odnaleźć, będzie wyposażony w tak przygotowaną izolację, że poświecenie latarką w jego kierunku sprawi, że zaświeci niczym choinka. Tego typu rozwiązań jest cała masa i bywają naprawdę niesamowicie pomysłowe.