Membrany dachowe PVC
Budowa i remont

Membrany dachowe PVC

Materiały PVC na bazie plastyfikowanego polichlorku winylu pojawiły się, jeśli chodzi o membrany dachowe stosunkowo późno. Jednak dziś membrany dachowe PVC zyskały od razu dużą popularność.

Konstrukcja membrany dachowej

Aby nadać plastikowi niezbędną elastyczność, do jego składu wprowadza się do 40% izomerycznych alkoholi lub lotnych plastyfikatorów, a siatka wzmacniająca wykonana z poliestru zapewnia niezbędną wytrzymałość i zapobiega skurczowi. Główną zaletą jakie mają membrany dachowe Protan jest metoda spawania materiałów przy użyciu gorącego powietrza. Materiał w strefie połączenia jest doprowadzany do stanu plastycznego (około 180 ° C) i jest walcowany przez wałek, aby utworzyć połączenie. Spawanie pod względem wytrzymałości i niezawodności przekracza główny dywan dachowy. Zazwyczaj membrana dachowa składa się z dwóch warstw materiału, pomiędzy którymi umieszczona jest siatka wzmacniająca.

Dwie warstwy membrany

Górna warstwa wykonana jest z jasnego koloru, ponieważ lekki materiał odbija więcej światła słonecznego, co oznacza mniej ciepła i starzenia. Skład tej warstwy to baza PCV – 48%, plastyfikatory – 35%, stabilizatory i środki zmniejszające palność – do 14%, barwniki – 3-4%. Zazwyczaj tlenek tytanu (biel tytanowa) jest stosowany jako barwnik, który jest również stabilizatorem, to znaczy zwiększa trwałość materiału. Dolna warstwa ma zwykle ciemny kolor i nie zawiera stabilizatorów UV i środków zmniejszających palność, co naturalnie czyni ją tańszą. Niektórzy producenci próbują obniżyć koszt membran, zwiększając grubość dolnej warstwy ze szkodą dla trwałości. Niektóre membrany PCV składają się z trzech warstw, z których środkowa zawiera zazwyczaj 8% wtórnego PVC (nie ma problemu z recyklingiem).